Tehnika rindstarpu rušināšanai

Līdz ražai, t.i. pirmos trīs gadus, upeņu rindu starpas ir jārušina, lai zāle un nezāles neatņemtu jaunajiem krūmiem tik ļoti nepieciešamās barības vielas. Rušināšanu var veikt ar kultivatoru, lobītāju, šķīvjiem vai frēzi. Iespējams, ka kāds no šiem rīkiem jūsu saimniecībā jau ir. Ja tomēr jāiegādājas jauns, tad te būs mūsu ieteikumi:

Kultivators

Kultivators ir ļoti piemērots šī darba veikšanai, ja vien tas aprīkots ar "bezdelīgveida" zaru galiem. Tas nepieciešams, lai nogrieztu dziļāk ieaugušās nezāļu saknes. Ar parastajiem zaru galiem pienenes, zirgskābenes un citas nezāles ar spēcīgu mietsakni, nevar pilnībā izrušināt no zemes. Vēlamais kultivatora darba platums ir 3 metri. Tomēr jāraugās, lai jūsu rīcībā esošā traktora jauda būtu tam pietiekama. Ja jauda ir par mazu, tad jāiegādājas šaurāks kultivators un katru rindstarpu būs jāizbrauc divas reizes. Tā nav problēma komercdārzos līdz 20 ha.

Kultivators upeņu komercdārzu kopšanaiAttēlā redzamais kultivators ir ļoti labi piemērots upeņu rindstarpu rušināšanai. Tas ir vienkāršs un ne dārgs (cena no 1300 līdz 1800 EUR + PVN) , bet tai pat laikā aprīkots ar izturīgiem atsperveida zariem, "bezdelīgveida" zaru galiem un drupinātājrulli, kas nodrošinās līdzenu rindstarpu pēc rušināšanas.


Lobītājs

Lobītājs ieteicams saimniecībās ar platību virs 20ha. Tas dara to pašu darbu, ko kultivators, bet ļauj to darīt ievērojami ātrāk. Darba ātrums var sasniegt pat 17 km/stundā. Tas ir būtiski, ja jāapkopj lielas platības. Lobītājs būs izturīgs un uzticams instruments.

Lobītājs upeņu komercdārzu kopšanaiAttēlā redzamais lobītājs nav no "lepnākajiem", tāpēc arī nav dārgs (cena apmēram 3500 EUR + PVN). Tas arī ir aprīkots ar izturīgiem "bezdelīgveida" zariem un drupinātājrulli.


Augsnes frēze

Augsnes frēze ar drupinātājrulli rušunāšanas darbu izdarīs ļoti labi, taču jārēķinās, ka darba ātrums būs mazāks kā kultivatoram un lobītājam. Attiecīgi, 1 hektāra rušināšanai būs nepieciešams ilgāks laiks. Arī traktora jauda darbam ar frēzi būs nepieciešama lielāka. Piemēram, darbam ar 3 metrus platu frēzi būs nepieciešams 100 Zs traktors. Ar 50Zs traktoru varēs strādāt ar 1,9 metrus platu frēzi.

Augsnes frēze darbam upeņu komercdārzosAttēlā redzama 1,9 metrus plata frēze ar blietētājrulli. Frēzes cena ir ap 2600 EUR + PVN. Frēzi iesakām iegādāties tikai tādā gadījumā, ja tā jums nepieciešama arī citos darbos saimniecībā.